DEGİAD Başkanı Hakan Urhan’dan asgari ücret değerlendirmesi

DEGİAD Başkanı Hakan Urhan’dan asgari ücret değerlendirmesi

Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan, dün açıklanan asgari ücretle ilgili değerlendirme yaptı. Urhan, “Öncelikli hedefimiz enflasyonla mücadele olmalı” dedi

ABONE OL
Mart 3, 2022 22:03
DEGİAD Başkanı Hakan Urhan’dan asgari ücret değerlendirmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Urhan, yazılı açıklama yaptı. “Yüzde 50’lik bir artışla asgari geçim indirimi de dahil olmak üzere 4 bin 253 TL olarak açıklanan asgari ücret, aslında gerçek enflasyon ile halkın enflasyonunun birbirini tutmadığını bizlere göstermiştir” diyen Urhan, “Diğer taraftan 2022 yılı içinde enflasyonun ne olacağını, hayat şartlarının nasıl değişeceğini kestirmemiz bu ekonomik şartlarda mümkün gözükmemektedir. Bu nedenle asgari ücrette önümüzdeki yıl içinde bir düzenleme daha yapılması ihtimali çok yüksektir” dedi.

Vergi indirimini olumlu, ancak yetersiz bulan Urhan, “Öte yandan her ne kadar bugün açıklandığı üzere asgari ücret üzerindeki gelir ve damga vergileri alınmayacak olsa da hala asgari ücretin üzerindeki vergi yükü yüzde 40 civarındadır ve bu oran çok yüksektir. Bu vergilerin de azaltılması veya kaldırılması olumlu anlamda çalışana yansıyacaktır. Bu konuda devletin gerekli fedakarlığı yapması ve kolaylaştırıcı bir tutum alması gerekmektedir” diye konuştu.

İllere göre asgari ücret belirlenmesinin değerlendirilmesi gerektiğini belirten DEGİAD Başkanı, “Ayrıca yaşam şartlarının ülkemizde bölgelere göre farklılık gösterdiğini göz önünde bulunduracak olursak, bölgesel asgari ücret uygulamasını da masaya yatırmak seçenekler arasındadır” diye konuştu.

Enflasyonun devam etmesi halinde yüzde 50’lik zammın eriyeceğini belirten Urhan şunları söyledi:
“Tüm bunların yanı sıra enflasyon ve kur bu hızda artmaya devam ederse yüzde 50’lik asgari ücret artışının da süreç içinde eriyeceği yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle öncelikli odağımız enflasyonla mücadele, kurda oynaklığın azaltılması ve öngörülebilir bir ekonominin tesis edilmesi olmalıdır.”

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.