AK Parti ve MHP kanadı, Denizli’de umduğunu bulamadı

AK Parti ve MHP kanadı, Denizli’de umduğunu bulamadı

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Ak Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) oy toplamı yüzde 60.2 iken, referandumda hayır oyları yüzde 44.59’da kaldı. İki parti seçmenin toplamı ‘Hayır’ oylarının yüzde 16 gerisinde kaldı. Şimdi merak edilen soru şu; Denizli’de büyük fireyi AK Parti mi yoksa MHP mi verdi?

ABONE OL
Mart 4, 2022 19:02
AK Parti ve MHP kanadı, Denizli’de umduğunu bulamadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anayasa değişikliği oylamasında Denizli’den çıkan yüzde 55.41 ‘Hayır’ oyu, akıllara fireyi AK Parti’nin mi yoksa referandumda birlikte hareket ettiği MHP’nin mi verdiği sorusunu getirdi.

1 Kasım genel seçimlerinde AK Parti yüzde 45.47, MHP ise, yüzde 14.73 oy aldı. Bu sonuçlara göre AK Parti ile MHP’nin oy toplamı yüzde 60.2 oldu. 1 Kasım’da CHP yüzde 34.32, HDP yüzde 2.66, diğer partiler ise yüzde 2.82 oy almıştı.

Referandumda her iki partide seçmeninden ‘Evet’ oyu istedi. Anayasa değişikliği oylamasında ‘Evet Cephesi’nin oyları yüzde 44.59’da kaldı. Böylece, Ak Parti ile MHP toplamda yüzde 16 oy kaybetmiş oldu.

Şimdi merak edilen ve yanıtı aranan soru şu; Yüzde 16’lık fire AK Parti tabanından mı yoksa MHP tabanından mı? Siyasete yakın isimler, firenin daha çok MHP tabanından olduğu görüşünde birleşiyor.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.