Denizli ile ilgili, çok bilinmeyen 10 ilginç bilgi

Denizli ile ilgili, çok bilinmeyen 10 ilginç bilgi

Binlerce yıldır yerleşimin olduğu, bir o kadar süredir de Türklerin yurdu olan Denizli, tarihi ve coğrafi özellikleriyle de dikkat çekiyor. Kent tarihi ve coğrafyası okullarda da okutulmayınca bazı bilgiler gün yüzüne çıkmakta zorlanıyor.

ABONE OL
Mart 3, 2022 22:00
Denizli ile ilgili, çok bilinmeyen 10 ilginç bilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli’de de birçok insan tarafından bilinmeyen özellikleri olan bir şehir. İşte onlardan bazıları…


DÜNYANIN EN YAŞLI İNSANI BİR DENİZLİLİ
Kaklık’ta Dünyanın en eski insan fosili bulundu. Kaklık’taki bir mermer ocağındaki keşif sonrası fosil ABD’ye gönderildi ve 1 milyon 200 bin yıllık olduğu tespit edildi. ‘Denizli Adamı’ diye literatüre geçen fosilin DNA’larından, ABD’de 3 boyutlu modellemesi yapıldı ve siyahi bir insan olduğu ve zatürreden öldüğü belirlendi.


BAYILANA KADAR ÖTMESİYLE ÜNLÜ DENİZLİ HOROZU
Denizli Horozu’nun renkleri ve ihtişamı kadar ünlü olmasının sebebi ötüşüdür. Denizli’ye özgü bu ırk ötmeye başladığında baygınlık geçirebilir. Bu onun iyi bir Denizli horozu olduğunu gösterir.


MESİR MACUNU ASLINDA DENİZLİLİ
Merkez Efendi, şimdilerde bir ilçenin ismiyle birlikte anılıyor. Ancak o, dönemin en ünlü doktoru… Şifa olması için yaptığı ve Manisa’da her yıl yapılan şenliklere sahne olan Mesir Macununun mucidi de Denizli’de doğup büyüyen, sonrasında İstanbul’a giden, dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından Manisa’ya şehzade sarayına görevlendirilen Merkez Efendi’dir. Mesir macununun Manisa ile birlikte anılmasının sebebi de budur.


BURADA HERKES AYAKKABICI
Acıpayam’a bağlı Yeşilyuva Mahallesi Denizli’nin en eski yerleşim yerlerinden biri… Ayakkabı üretimiyle ünlü bu belde, ‘Gaysar Pabucu’ (Kayser Ayakkabısı) ismiyle bir dönem tüm bölgede ayakkabının alametifarikasıydı… Sonradan ismi Yeşilyuva’ya dönüşen Kayser’e ilk yerleşim binlerce yıl öncesine kadar dayanıyor, ve burada ayakkabıcılıktan geçim hala yüzde 95 dolayında devam ediyor.


KRALİYET AİLESİ’NİN FAYTONU DENİZLİ’DE YAPILDI
Almanya’da öğrendiği faytonculuğu Türkiye’de daha ileriye taşıyan Sarayköylü Metin Demir el yapımı faytonlarını tüm dünyaya satıyor. Faytoncu Metin Demir’in ürettiği bir fayton, halen İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından kullanılıyor.


LEBLEBİNİN BAŞKENTİ ASLINDA SERİNHİSAR’DIR
Türkiye’de Çorum deyince akla gelen leblebinin asıl üretim merkezi Serinhisar… Çünkü Türkiye’deki her 10 kilogram leblebinin 7 kilogramı Serinhisar’da üretiliyor. Çorum’da satılan leblebiler de aslında Serinhisar’dan gidiyor.


BU AĞAÇLAR 1300 YAŞINDA
Beyağaç’ın Sandıras dağı yamaçlarında, bin 300 yıldır ayakta duran anıt çam ağaçları bulunuyor.


NESİLLER BOYU DOKUMACILIK YAPAN BİR İLÇE
Denizli’deki tekstil sektörünün gelişiminde Babadağlıların rolü asla unutulamaz. Bu kadim ilçe neredeyse bin yıldır dokumacılık yapıyor. Bu ilçede son yıllara kadar dokuma tezgahının içinde doğan çocuklar nesiller boyu bu mesleği sürdürdü. Şu anda Denizli’de önemli tekstil üretim tesislerini Babadağlılar yönetiyor.


DENİZLİ 2500 YIL ÖNCE EN BÜYÜK MERKEZDİ
Hierapolis (Pamukkale), Laodikya (Eskihisar), Colossae (Honaz) ve Tripolis (Buldan) ve Aydın’daki Afrodisyas şehri de içine katıldığında Denizli; Roma İmparatorluğu’nun en parlak olduğu 2 bin 500 yıl önce en büyük merkezdi.


YATAĞAN VE PALA
Günümüzde Yatağan palası ya da bıçağı diye telaffuz edilse de o ünlü palanın adı aslında doğrudan Yatağan’dır. Osmanlının silah üretim merkezlerinden Yatağan’ın Yeniçerilerin yakın mesafe dövüşlerinde kullanması için ürettiği palalar Osmanlı’nın parlak dönemlerinde çok ünlüydü. Avrupalı, Yatağan için ‘Türk’ün kelle makası’ yakıştırmasını yapmıştı.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.