DOÇEV’den maden yönetmeliğinde zeytinlik kararına tepki

DOÇEV’den maden yönetmeliğinde zeytinlik kararına tepki

Doğa ve Çevre Vakfı (DOÇEV) 1 Mart 2022 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren, Madencilik Yönetmeliği’nin 115. maddesine eklenen zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerine izin verilmesi kararına tepki gösterdi. DOÇEV’den yapılan açıklamada, “Zeytinlik yerine madende kamu yararı yoktur” denildi.

ABONE OL
Mart 4, 2022 04:00
DOÇEV’den maden yönetmeliğinde zeytinlik kararına tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney Ege Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu’na bağlı derneklerin de imza attığı açıklamada, yapılan değişikliğin zeytinlikler üzerinde yaratacağı tehlikeye dikkat çekildi.

Açıklamada, “Ülkemiz zeytinciliği olumsuz etkilenecektir. Ülkemizin zeytinlik alanların büyük bölümünde madencilik faaliyeti için çok sayıda izin alınmış, yeni izinler için süreç devam etmektedir. Bunların yanı sıra zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerine izin veren bu değişiklikle ülke genelinde zeytinliklerin ve zeytin ağacı sayısının daha da azalacağı endişesi vardır” denildi.

Yüzlerce yıllık zeytinliklerin yok olacağına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yönetmelikteki değişiklikte her ne kadar madencilik faaliyeti tamamlandıktan sonra alanın rehabilite edilmesi yer alıyorsa da yetişmiş, yüzlerce yaşına gelmiş zeytinliklerin yeniden eski haline gelmesi on yıllar alacak, zeytin ağaçları maden sahaları için feda edilecektir.

Mecliste defalarca reddedilmiştir. Daha önce defalarca Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilen ve zeytinliklerin madencilik faaliyetine açılmasını öngören düzenlemeler ya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden ya da yargıdan geri dönmüştür.

1939 yılında kabul edilen bir Zeytincilik Yasası var. Bu yasanın 20. maddesinde ‘Zeytinlik alanlar ve bu alana 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç tesis yapılamaz’ hükmü yer alıyor. Madencilik Yönetmeliği’ne bir fıkra eklenerek yasa değiştirilmek isteniyor. Bu yasaya aykırı bir düzenlemedir.

Zeytinlik yerine maden işletmeciliği ‘Kamu Yararı’ değildir. Maden sahası için zeytinliklerin yok edilmesi ‘kamu yararı’ olarak sunuluyor. İklim krizine neden olan fosil yakıtların terk edildiği bir dönemde zeytin ağaçları yok edilerek madencilik faaliyetleri yürütülmesinde kamu yararı olamaz.

Aşağıda adları yer alan kurumlar olarak; Binlerce yıldır insanları besleyen, Anadolu’nun sembolü “Ölmez Ağaçları” zeytin ağaçlarının kesilmesine, zeytinliklerin yok edilmesine yol açacak “Yönetmelik Değişikliği”nin geri alınmasının ‘KAMU YARARI’na olacağına inanıyoruz.”

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.