DSO Başkanı Keçeci’den işsizlik primlerinin yükseltilmesi çalışmasına tepki

DSO Başkanı Keçeci’den işsizlik primlerinin yükseltilmesi çalışmasına tepki

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, hükümetin işsizlik primlerini yükseltmeye yönelik değişiklik çalışmasını sert bir dille eleştirdi. Keçeci, “Hükümetin işsizlik primlerini %3’ten %6’ ya çıkarması işsizlik için yapılan çalışmaları adeta sıfırlayıcı bir unsur olacaktır. Bu hem gereksiz, hem de zamansızdır” dedi.

ABONE OL
Mart 4, 2022 19:03
DSO Başkanı Keçeci’den işsizlik primlerinin yükseltilmesi çalışmasına tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hükümetin son günlerde işgücüne yönelik yapmayı planladığı değişiklikler hem işçilerin, hem de işverenin tepkisini çekiyor. İşçi kesimi kıdem tazminatına yönelik düzenlemelere kilitlenirken, işverenlerin gündeminde de işsizlik primlerinin yüzde 3’ten, yüzde 6’ye çıkarılması çalışması bulunuyor.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, hükümetin istihdam politikalarına yönelik gerçekleştirmeyi planladığı çalışmaları değerlendirdi, sert eleştiriler yöneltti.

Yapılan çalışmaların ekonomik hayatın en önemli konusu olarak gördükleri işsizlik konusuna ilişkin olduğunu belirten Keçeci, “Gittikçe yükselen oranlarıyla işsizliğin, önemli sorunlara neden olan toplumsal bir problem olduğu hepimiz tarafından kabul edilen bir gerçektir. Nitekim işsizlik için yapılan maddi yardımlar, işsizliğe çözüm yaratmıyor, sadece işsizliğin neden olacağı ekonomik problemlerin geçici olarak önüne geçmektedir. Diğer taraftan pandemi sürecinin yarattığı ekonomik sarsıntıda işçilerin işlerinden çıkarılmaması, yapılan maddi desteklerin ana fikri olmuştur. Dara düşen işverene devlet bir taraftan destek verirken diğer taraftan da istihdamdaki işçilerin işverene maliyet yüklemeden işten çıkarılmalarını önlemektedir” dedi.

İşsizlik fonu için kesilen prim oranlarında işveren payının arttırılmasının bu dönemde alınan önlemlerin etkisini sıfırlayacağını ifade eden Keçeci, “İşsizliğin iki önemli sebebi vardır. İlki işverenin yeni işçiye ihtiyaç duymaması, ikincisi de işçi maliyetinin rekabet koşullarında işvereni zora sokmasıdır. İşte tam bu noktada hükümetin işsizlik primlerini %3’ten %6’ ya çıkarması işsizlik için yapılan çalışmaları adeta sıfırlayıcı bir unsur olacaktır. Zira iş dünyasında genellikle ücretler net ücret üzerinden yapıldığından bu bedeller zaten işveren tarafından ödenmektedir. Bu nedenle uygulama nedeniyle işverenin işçilik maliyeti bir anda %3 gibi önemli oranda artmış olacaktır. Bu ise günümüz şartlarında işverene, rekabet şartlarında zorlandığı satışlarında ve üretiminde önemli bir engel teşkil edecektir ve işveren yeni istihdamdan kaçınacak; maliyetleri düşürmek için belki de işçi sayısında kesintiye gidecektir” diyerek, söz konusu uygulamanın hem gereksiz hem de zamansız olduğunun altını çizdi.

İşsizlik fonunun ilk çıkarıldığı zamanlarda kıdem tazminatına esas olacak bir fon olarak iş dünyasına tanıtıldığını belirten Keçeci, fonda toplanan ciddi miktarlara rağmen fonun kıdem tazminatına çözüm olmadığını dile getirdi.
Keçeci, “Bugünlerde hükümet kıdem tazminatı sorununu farklı yöntemlerle çözmeye çalışmaktadır. Eğer bugün konuşulduğu gibi kıdem tazminatı hakkında ayrı bir fon kurularak yeni bir düzenleme yapılacaksa, bu düzenleme devreye girdiğinde işsizlik fonuna da gerek kalmayacaktır. Tüm bu düzenlemeler yapılırken cezanın yine işverene kesilmesi hem işveren haksızlık olacak hem de mevcut işsizlik sorunumuza çözüm olmayacaktır” dedi.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.