Karaca: Bu enerji değil yönetim krizi

Karaca: Bu enerji değil yönetim krizi

Sanayide elektrik kesintisini ve yaşanan enerji krizini TBMM gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, üretimin 3 günlüğüne durduğu tekstil fabrikalarını yerinde inceledi.

ABONE OL
Mart 4, 2022 19:02
Karaca: Bu enerji değil yönetim krizi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun eşlik ettiği Denizli Organize Sanayi Bölgesi ziyaretinde Organize Sanayi Bölgesi’ndeki son durumu yönetici ve sanayicilerden dinleyen Gülizar Biçer Karaca, 3 günün ardından yine bir kesinti olacağı kaygısı ve belirsizliğinin Denizlili sanayicileri ve çalışan işçileri kaygılandırdığını ifade etti.

Tüm öngörülere, uyarılara rağmen iktidarın gelmekte olan krize dair gereken önlemleri almadığını söyleyen Gülizar Biçer Karaca, “Denizli Organize Sanayi Bölgesi’ndeyiz. Denizli OSB kurulduğu günden bu yana resmi bayramlar da dahil sadece dini bayramlar dışında şartellerini indirip 34 bin işçinin çalıştığı bu Organize Sanayi Bölgesi bu şekilde sessizliğe hiç bürünmemişti. Bir tekstil firmasındayız. Bu firma gibi 184 firmada 34 bin çalışan 3 gün boyunca işlerinin başında olamayacak. Bununla birlikte Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir şekilde Türkiye’de OSB’lerin üretimi durmuş durumda ve üretimin durması sanayiciler açısından büyük bir risk. İhracat yapan ve kendi yağıyla kavrulan Denizli; herhangi bir şekilde de iktidar tarafından destek görmeyen, kendi çalışıp kendi üreten, yurtdışı bağlantılarını kendi kuran bir tekstil sanayi bölgesidir. Ve o ihracata bağlı malların üretimi ve terminlerinin süresinde teslimi konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacak” dedi.

SANAYİCİNİN ZARARINI KİM KARŞILAYACAK?
Sanayide enerji kesintisiyle 3 günlük üretimin durduğu Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde yeniden böyle bir sürecin yaşanıp yaşanmayacağını soran Karaca, “En tepeden en alta kadar yönetim kriziyle karşı karşıyayız. Yönetim becerisi ve basireti gösteremediği ortaya çıkmıştır. CHP olarak uyardık, karakış için önerilerimizi zamanında sunduk ancak iktidar dikkate almadı bu kriz yaşandı. Görünüyor ki bu iktidar sorunları çözemeyecek. Az kaldı biz geleceğiz ve çözeceğiz. Olağanüstü koşullarda acil eylem planları olmayan ve bu acil eylem planlarını hayata geçirme becerisine sahip olmayan iktidar tarafından yönetildiğimiz bir kez daha ortaya çıktı. Oysa ki Türkiye, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla; rüzgar enerjisiyle, güneş enerjisiyle; bu enerji kaynaklarına yatırım yapılarak; Denizli OSB’ye ciddi teşvikler verilerek, güneş enerjisi tarlalarından kendi enerjisini kendi üreten bir OSB olabilirdi ama maalesef yapılmadı. Birçok sanayici ile konuşuyoruz. Deniyor ki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda güneş enerjisi için ya da yenilenebilir enerji kaynakları için başvuru yaptığımızda çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. Bürokratik engeller yaşıyoruz. Ve aynı zamanda da teşvik kapsamında da çok düşük kalan bir teşvik anlayışı da hayata geçirildiği için de; biz kendi enerjimizi kendimiz üretebilecekken, dışa bağımlılığımız azalabilecekken, milletin alın terinden kazanılan paralar dolarlar yurtdışına harcanmayacakken ya da devletlerin iki dudağının arasında bu enerji krizi yaşamayacak bir kaynak sahibiyken bunu hayata geçirememek ve bunun teşvik edilmemesi, desteklenmemesi ve bürokratik engellerin de kaldırılmamış olmasından dolayı sanayiciler olarak çok ciddi sorun yaşıyoruz. Biz diyoruz ki Türkiye, güneş enerjisi bakımından çok önemli kaynaklara sahip. Bu kaynakların değerlendirilmesi için, sanayicinin önündeki bürokratik engeller kaldırılmalı, sanayi bölgelerinde yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmeli, sisteme kabulü ve kilovat/saat başına verilecek teşvikler artırılmalı, vergi, KDV gibi teşviklerle sorun çözülmeli” dedi.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.