Doğuştan kalp hastalıklarına dikkat

Doğuştan kalp hastalıklarına dikkat

PAÜ Hastanesi’nde Doğuştan Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası etkinliği düzenlendi.

ABONE OL
Mart 4, 2022 04:04
Doğuştan kalp hastalıklarına dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Etkinliğe Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Murat Özban, PAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek Bor Küçükatay, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Başkanı ve Çocuk Kardiyoloji BD Başkanı Prof. Dr. Dolunay Gürses, Öğretim Üyeleri, çocuklar ve aileleri katıldı.

Katılımcılara seslenen Prof. Dr. Dolunay Gürses, doğumsal kalp hastalıklarının doğumsal anomaliler içerisinde en yaygın görülen hastalıklardan olduğunu söyledi.

Güses, “Bu rahatsızlık tüm canlı doğumların %1’ini oluşturur. Ülkemizde her yıl 1,5 milyon canlı doğum olduğunu düşünürsek her yıl yaklaşık 15.000 bebek doğumsal kalp hastalığı ile doğmaktadır. En yaygın görülen doğumsal kalp hastalıkları deliklerdir. Bu hastalıkların büyük çoğunluğu erken teşhis ve zamanında müdahale ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Erken tanı bebek doğunca yapılan fizik bakı ve pulse oksimetre taramalarıyla yapılabileceği gibi, anne karnında gebeliğin 18-22. Haftaları arasında yapılan fetal ekokardiyografi ile de koyulabilir. Bir bebekte emme sorunu, emerken yorulma, terleme, özellikle ağız çevresinde ve dudaklarda morarma, hızlı nefes alıp verme, sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, kilo alma, duraklama ve büyüme geriliği varsa doğumsal kalp hastalıkları açısından uyanık olunmalı ve ayrıntılı değerlendirme için anne ve babaların çocuk kardiyoloji merkezlerine başvurmaları gereklidir.

Doğumsal kalp hastalıkları erken tanı ve zamanında yapılan tedavi ile büyük oranda düzeltilebilmektedir. Bu bebeklerimiz tamamen sağlıklı bir hayat sürebilmektedir. Ancak tanıda gecikme doğal olarak tedavide gecikmeye neden olmakta ve sağlıklı hayat olanağının ortadan kalkmasına yol açabilmektedir. Bu etkinlikle amacımız çocuklarımızı kalp hastalıklarından korumak, erken tanı ve tedavi olanağı sağlamak amacıyla farkındalık yaratmaktır” dedi.

Başhekim Prof. Dr. Selçuk Yüksel ise; etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederek bütün ailelerin bu konuda dikkatli olmalarını söyledi ve erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.