ABD’nin yaptırım kararlarına Rusya cephesinden sert tepki: Güçlü bir yanıt verilecek
  • Haber Denizli
  • Gündem
  • ABD’nin yaptırım kararlarına Rusya cephesinden sert tepki: Güçlü bir yanıt verilecek

ABD’nin yaptırım kararlarına Rusya cephesinden sert tepki: Güçlü bir yanıt verilecek

Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki iki ayrılıkçı bölgeyi resmen tanımasının ardından ABD tarafından 2 büyük Rus bankası ve Moskova elitlerine yönelik yaptırım kararı gelmişti. Bu karar sonrası gözlerin çevrildiği Moskova cephesinden sert bir karşılık geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, simetrik olmasa da yaptırımlara ölçülü ve güçlü bir yanıt verileceği ifade edildi.

ABONE OL
Şubat 23, 2022 16:06
ABD’nin yaptırım kararlarına Rusya cephesinden sert tepki: Güçlü bir yanıt verilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan kriz, dünya tarafından endişeli bir şekilde takip ediliyor. Süreçteki rolü nedeniyle sık sık gündem olan ABD, Putin’in ayrılıkçı bölgeler Luhanks ve Donetsk’i tanımasını “işgal” olarak değerlendirdi. Bununla da yetinmeyen Biden yönetimi, Rusya‘nın bu adımı sonrası 2 büyük Rus bankası ve Moskova elitlerine yönelik yaptırım kararı aldı.

“YAPTIRIMLAR, ABD ÇIKARLARINA ZARAR VERİCİ”

Sputnik’in aktardığı habere göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Joe Biden’ın dün duyurduğu yaptırımlara tepki gösterdi. Bakanlık’tan yapılan açıklamada “ABD’nin yaptırımları, ABD çıkarlarına zarar verici” ifadeleri yer aldı.

“ÖLÇÜLÜ VE GÜÇLÜ BİR YANIT VERİLECEK”

Bakanlık’tan yapılan açıklamanın devamında ise “Hiç şüphe olmasın ki, yaptırımlara simetrik olmasa da, Amerikan tarafının hissedeceği şekilde ölçülü ve güçlü bir yanıt verilecek” sözleri kullanıldı.

PUTİN NORMALLEŞME İÇİN 4 ŞART KOŞTU

Putin, gazetecilere Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki sözde yönetimleri tanıması, Rus ordusunun yurt dışında görev almasına ilişkin kararın onaylanması ve Ukrayna ile ilişkiler hususunda açıklamalarda bulundu.

“MİNKS ANLAŞMASI ÇOK DAHA ÖNCE ÖLDÜRÜLDÜ”

Putin, “Tüm bu yıllar boyunca mevcut Kiev yönetiminin çabalarıyla her şey sıfıra indirildi. Bu nedenle Minsk Anlaşmaları Donbas’taki halk cumhuriyetlerinin tanınmasından çok önce öldürüldü. Bizim tarafımızdan değil, bu cumhuriyetlerin temsilcileri tarafından değil, mevcut Kiev yönetimi tarafından” dedi. Ukrayna yönetiminin açık bir şekilde Minsk Anlaşmalarını uygulamayacağını duyurduğunu belirten Putin, Rusya’nın Donbas’taki yönetimleri tanımasının Kiev yönetiminin Minsk Anlaşmalarını yerine getirmeyeceğini ilan etmesinden kaynaklandığını savundu.

“BAĞIMSIZLIKLARINI TANIDIYSAK NEDEN YERİNE GETİRELİM”

“KARŞILIKLI TANIMA SÖZ KONUSU OLDUĞU İÇİN BİRLİKLERİMİZ VAR”

Donbas’daki cumhuriyetleri hangi sınırlar içinde tanıyacaklarına açıklık getiren Putin, onların anayasa dahil tüm belgelerini de tanıdıklarını anımsattı. Putin, “Anayasada, Ukrayna’nın parçası oldukları sırada Donetsk ve Luhansk bölgeleri sınırları yazılı. Ancak tüm bu tartışmalı konuların mevcut Kiev yetkilileri ve bu cumhuriyetlerin yöneticileri arasında müzakereler esnasında çözüleceğini umuyorum” dedi. Sözde ayrılıkçı yönetimleri Rusya’nın tanıdığına ilişkin belgede askeri yükümlülükler olduğunu hatırlatan Putin, bölgede çatışma olduğu için gerekirse yükümlülüklerini yerine getireceklerinin altını çizdi. Moskova ile Kiev arasındaki ilişkilerin iyileşmesine dair bir soruyu cevaplayan Putin, bu konuyu defalarca Batılı ortaklarla görüştüklerini anımsattı.

“EN ÖNEMLİ NOKTA UKRAYNA’NIN ASKERDEN ARINDIRILMASIDIR”

Kiev yönetimiyle sorunların çözümü için Ukrayna’nın NATO’ya girmek yerine tarafsız statüyü benimsemesi ve Kırım’ın ilhakını tanımasını isteyen Putin, şunları dile getirdi: “Birincisi, herkesin yapması gereken şey, Sivastopol ve Kırım’da yaşayan insanların iradesini tanımaktır. İkincisi, Ukrayna’nın NATO’ya alınmasına kesinlikle itiraz ediyoruz, çünkü bu bizim için bir tehdit oluşturuyor. Bu soruna en iyi çözüm Kiev yetkililerinin NATO’ya katılmayı reddetmeleri ve tarafsızlık fikrini hayata geçirmeleridir. Üçüncüsü ki güncelliğini artık kaybetti, Donbas sorununun barışçıl müzakerelerle çözülmesi ve Minsk Anlaşmalarının uygulanması gerekliliği. En önemlisi ise dördüncüsü, sözde ortaklarımız mevcut Kiev makamlarına modern silahlar sevk ederse, yukarıda söylenen her şey bir saniyede tersine çevrilebilir. Bu nedenle en önemli nokta Ukrayna’nın askerden arındırılmasıdır.”

“UKRAYNA NÜKLEER YETERLİLİĞE SAHİP BİR ÜLKE”

Sovyet zamanlarından beri Ukrayna’nın oldukça geniş nükleer yeterliliklere sahip olduğunu hatırlatan Putin, bu ülkede sadece uranyum zenginleştirme sistemlerinin eksik olduğuna dikkati çekti. Putin, “Ancak bu bir teknoloji meselesi, Ukrayna için bu çözülemez bir problem değil, oldukça basit bir şekilde çözülür.” dedi. Ayrıca Putin, Ukrayna’da taktik nükleer silahların görünmesinin bile Rusya için stratejik bir tehdit anlamına geleceğini ifade etti.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.