Çavuşoğlu: Darbeden tek çıkış yolu demokrasidir

Çavuşoğlu: Darbeden tek çıkış yolu demokrasidir

CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 12 Eylül 1980 darbesinin yıl dönümünde basın açıklaması yaparak, darbeden tek çıkış yolunun demokrasi olduğunu söyledi.

ABONE OL
Eylül 13, 2022 01:27
Çavuşoğlu: Darbeden tek çıkış yolu demokrasidir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

12 Eylül darbesinin üzerinden geçen 42 yıla rağmen saraylarda saltanat süren tek adam rejiminin, 12 Eylül ruhunu yönetim anlayışında yaşatmaya devam ettiğini savunan Bülent Nuri Çaüvuşoğlu, “12 Eylül ruhunu ve tek adam rejimini tarihin tozlu raflarına kaldıracağız; cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız” dedi.

15 Temmuz FETÖ terör örgütü darbe girişimine karşı birlikte mücadele edilirken, 20 Temmuz’dan sonra muhaliflere yönelik hukuk dışı hak ve özgürlüklerin askıya alındığı bir dönem yaşandığını öne süren Çavuşoğlu, “O gün de gazeteci ve akademisyenler cezaevine atılıyordu, bu gün de atılıyor. OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile adil yargılanma hakkı ve Anayasal hak ve özgürlükler ihlal edilmiş, binlerce yurttaş iktidara muhalif olduğu için mağdur edilmiştir” diye konuştu.

Kuvvetler ayrılığı, denge ve denetlemenin devre dışı bırakıldığını iddia eden Çavuşoğlu, “İktidarın rejimi ve uygulamaları 12 Eylül’ü aratmamaktadır. Darbenin iyisi kötüsü olmaz. Ülkemizde darbe ikliminden tek çıkış yolu vardır. Bu da Demokrasi ve Özgürlüklerin var olmasıdır. Özgürlükçü Demokratik bir yeni anayasadır. Anayasal hak ve Özgürlüklerin yaşandığı Demokratik laik çağdaş Hukuk Devletinin gerçekleştirilmesidir. 12 Eylül darbesini yapanlar, ‘Asmayalım da besleyelim mi’ dedikleri 17 yaşındaki Erdal Eren’in yaşını büyütüp astılar. Bugün Kenan Evren hatırlanmıyor ama Erdal Eren hala 17 yaşında. Askeri ve sivil tüm darbeler, demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik insanlık dışı girişimlerdir. Türkiye’nin çağdaşlık ve demokrasi hedefinde onlarca yılını çalıp ülkemizi karanlığa mahkûm eden 12 Eylül’ü ve diğer tüm darbeleri nefretle kınıyorum” dedi.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.