Laodikya’da 1.900 yıllık İmparator Trajan heykeli bulundu

Laodikya’da 1.900 yıllık İmparator Trajan heykeli bulundu

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Roma İmparatoru Marcus Ulpius Nerva Traianus’un (Trajan), 3 metre uzunluğundaki benzersiz heykelinin bulunduğunu söyledi.

ABONE OL
Ağustos 18, 2022 22:16
Laodikya’da 1.900 yıllık İmparator Trajan heykeli bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli’nin en önemli tarihi merkezlerinden biri olan ve son dönemlerde yapılan kazılarda önemli buluşlara imza atılan Laodikya’da önemli bir heykel daha bulundu.

Laodikya’da sürdürülen çalışmalar ve heykele ilişkin bilgi veren Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Dünya’nın her yerinden insanların heykeli görmek için buraya geleceğine inandığını aktardı.

Şimşek, “Bin 906 yıllık imparator heykeli bulduk. Her şeyden önemlisi heykelin yarım daire formlu bir çeşme içerisine konulmuş ve altından suyun akıyor olduğunu tahmin ediyoruz. İmparatorun burada bolluk ve bereketi sağlayan biri olması önemli. Antik dünyanın en önemli ve uzun su yasası bu heykelle birlikte ortaya çıkarıldı. Heykelin M.S. 113 yılında yapıldığı ortaya çıkıyor. İmparator M.S. 117 yılında ölüyor. Gerçekten sanat yönüyle ve bu büyüklükte heykel henüz bulunamadı. Burada, yanındaki kişinin Datça savaşında esir düştüğünü görüyoruz. İmparator kalite yönüyle belki de bu imparatoru gören bir sanatçı tarafından yapılmış olması gerekiyor. Bu heykel bölgenin bereketini ve bolluğunu sembolize eder şekilde kıvrık dal, yaprak bulunuyor. Bu heykelin dünyada tek olması bakımında önemli. Bu ölçülerde ve üzerindeki işlemelerle benim bildiğim dünyada böyle bir eser yok” dedi.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.