Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ukrayna’nın AB üyeliği talebiyle ilgili açıklama: Gösterdiğiniz hassasiyeti Türkiye için de gösterin
  • Haber Denizli
  • Spor
  • Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ukrayna’nın AB üyeliği talebiyle ilgili açıklama: Gösterdiğiniz hassasiyeti Türkiye için de gösterin

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ukrayna’nın AB üyeliği talebiyle ilgili açıklama: Gösterdiğiniz hassasiyeti Türkiye için de gösterin

Son dakika: Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ile ortak basın açıklaması gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ukrayna'nın AB üyeliği talebiyle ilgili konuştu. Erdoğan, "Şu anda Ukrayna ile gösterdiğiniz hassasiyeti Türkiye içinde gösterin. Yoksa Türkiye'ye de birileri savaş açıp saldırdığı zaman mı Türkiye'yi gündeme alacaksınız?" dedi.

ABONE OL
Mart 1, 2022 17:06
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ukrayna’nın AB üyeliği talebiyle ilgili açıklama: Gösterdiğiniz hassasiyeti Türkiye için de gösterin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ile anlaşmaların imza töreni sonrası ortak basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kosova Cumhurbaşkanı ile görüşmesinde neler konuşulduğundan bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Balkanlar ve Ukrayna başta olmak üzere bölgemizde yaşanan gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Siyasi ilişkilerimizin yanı sıra ekonomi, ticaret, enerji, savunma sanayi, kültür, eğitim, sağlık ve terörle mücadele alanlarımızda işbirliğimizi ilerletmek amacıyla neler yapılabileceğini istişare ettik.” dedi.

“KOSOVALI KARDEŞLERİMİZE HER ALANDA DESTEK VERDİK”

Kosova’ya verilen desteklerle ilgili Erdoğan, “Kosova’nın egemenlik, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine atfettiğimiz değer malumdur. Kosovalı kardeşlerimize her alanda destek verdik. Ülkemizin de katkılarıyla Kosova halkının refahının artmasından memnuniyet duyuyoruz. Kosova’da faaliyet gösteren TİKA 700’e yakın projeyi gerçekleştirdi. Türk firmaları da yatırım yaptı. Enerji sektörü başta olmak üzere firmalarımız yatırımları arttırmaya hazırdır.” ifadelerini kullandı.

“TİCARET HACMİMİZ YÜZDE 52 ARTTI”

“UKRAYNA’YA GÖSTERİLEN HASSASİYETİ TÜRKİYE’YE DE GÖSTERİN”

Ukrayna ve Türkiye’nin AB’ye üyelik süreciyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, sorulan soru üzerine şu açıklamaları yaptı:

“Ukrayna ile ilgili bir gündem oluştu. Ve Ukrayna’yı AB’ye alma süreci. Biz kimseyi tabii AB’ye alın almayın, böyle bir gayretin içerisine girmeyiz. Biz kendimizden sorumluyuz. Fakat şu anda Ukrayna’yı AB’ye alma gayretlerini de doğrusu takdirle karşılıyoruz. Bu güzel bir gelişme. Bu AB üyelerine de ben diyorum ki Türkiye’yi niçin AB’ye almakta hala endişe ediyorsunuz, veya almıyorsunuz? NATO konusunda bizim duruşumuz zaten belli. Biz genişlemesine engel olan bir ülke değiliz. Tam aksine biz NATO’da da genişlemenin faydalı olacağını hep savunduk. Bugün de savunuyoruz. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz. Ama AB konusunda ben tekrar AB üyesi ülkelere diyorum ki, “Şu anda Ukrayna ile gösterdiğiniz hassasiyeti Türkiye içinde gösterin. Yoksa Türkiye’ye de birileri savaş açıp saldırdığı zaman mı Türkiye’yi gündeme alacaksınız? Türkiye ile savunma sanayi işbirliğinde yaklaşmayan, uzak duran, biz beraberiz, biz müttefikiz. Bize araç gereç mühimmat niye vermiyorsunuz? Bunlar samimi değiller. NATO üyeleri de , AB üyeleri de laf üretiyor. Aynen Ukrayna’nın başına gelen bu tür sıkıntıları, Zelenski konuşmasını yapıyor, ayakta alkışlıyor. Türkiye her zaman duruşunu koruyan bir ülke. Her zaman mazlumun, mağdurun yanında bir ülke. Çağrımız hem Rusya’ya hem Ukrayna’ya, bir önce ateşler kesilsin.”

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

KATEGORİNİN POPÜLERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.