Turizmde normalleşme başlıyor, Denizlili turizmciler 1 Haziran’ı bekliyor

Turizmde normalleşme başlıyor, Denizlili turizmciler 1 Haziran’ı bekliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmde normalleşme için tarih verdi. Uzun süredir sessizliğe bürünen Denizli turizm sektöründe de hummalı bir hazırlık dönemi başladı. 1 Haziran’dan itibaren misafir ağırlamaya başlayacak olan turistik tesisler, korona pandemisine yönelik önlemler alacak. DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, 1 Haziran’da oteller ile birlikte ören yerlerinin de açılacağını söyledi, “Beklediğimiz hareketlilik başlıyor” dedi.

ABONE OL
Ağustos 18, 2022 22:14
Turizmde normalleşme başlıyor, Denizlili turizmciler 1 Haziran’ı bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

11 Mayıs’ta AVM, berber kuaför ve güzellik salonlarının açılmasıyla beraber kademeli normalleşme sürecine girildi. Normalleşmenin beklendiği bir diğer sektör ise turizm. Kültür ve Turizm Bakanlığı, konaklama tesislerinde kontrollü normalleşme sürecine geçildiğini genelge ile duyurdu.

Genelgeye göre turistik tesislerde bazı önlemler alınması koşuluyla hizmet verilmeye başlanacak.

Pandemi nedeniyle yemek servisi verilen masalar arası mesafe 1.5 metre olacak, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek. Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını koruyacak ve temastan kaçınacak. Yemek salonları, toplantı salonu, pasta solonu, çok amaçlı salon, konferans salonu, lobi, resepsiyon alanı, oturma salonu, oyun salonu, gösteri salonu, eğlence, animasyon alanları, bar, diskotek, satış üniteleri, açık alanlarda yer alan oturma/bekleme/yeme-içme düzenlemeleri ile havuz çevresi ve kıyıda bulunan gölgelikler/şezlong gurupları dahil tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenecek, sosyal mesafeye ilişkin gerekli önlemler alınacak, işaretlemeler yapılacak ve plana uygun kapasiteden fazla misafir kabul edilmeyecek.

Normalleşme sürecinde açık büfe uygulaması da rafa kaldırılacak. Servis personel tarafından yapılacak. Yemek masasında 4 kişi oturamayacak çapraz oturma sistemi uygulanacak.

Genel kullanım alanlarında yer alan çay/kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi kaldırılacak misafirin servis elemanı aracılığıyla servis alması sağlanacak.
Müşterilerin 14 gün boyunca seyahat ettiği yerler ve iletişim bilgileri alınacak, misafir yatak odası temizliği maske takan personel tarafından, her müşteri odası için tek kullanımlık malzeme ile yapılacak. Covid-19 teşhisi konan müşteri veya personel odasının havlu, nevresim, yastık ve çarşafları ayrı toplanacak ve ayrı yıkanması sağlanacak.

Turizmde normalleşme sürecini değerlendiren Denizli Turizm ve Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, 1 Haziran itibariyle Pamukkale Ören yerlerinin de açılacağını duyurdu.

Şen, “Şu an açık olan birkaç otelimiz var ama 1 Haziran itibariyle tesislerimiz tüm kurallara uygun olarak daha hızlı açılmaya başlanacak. 1 Haziran itibariyle bir değişiklik olmazsa Pamukkale Ören yerleri de ziyaretçilere açılacak” dedi.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.